| Produktbeskrivning | HP Workstation Z6 G5 A - AI Workstation - tower 4U - 1 x Ryzen ThreadRipper PRO 9955WX / upp till 4.4 GHz - RAM 64 GB - SSD 1 TB - SED, HP Z Turbo Drive, NVMe, TLC - ingen grafik - Gigabit Ethernet - Win 11 Pro - skärm: ingen - tangentbord: hela norden - svart - Smart Buy - med HP 3 års Fjärrsupport med Predictive Detection Alerts för stationära datorer |
| Typ | Arbetsstation - tower - AI Workstation |
| Kombinerade tjänster | HP 3 års Fjärrsupport med Predictive Detection Alerts för stationära datorer |
| Höjd (U-format) | 4U |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Processor | 1 x AMD Ryzen ThreadRipper PRO 9955WX / 3 GHz (upp till 4.4 GHz, (16-core) |
| Huvudfunktioner för processor | 32 trådar |
| Cacheminne | 64 MB L3-cache |
| Cache/processor | 64 MB |
| RAM | 64 GB DDR5 SDRAM - ECC |
| Kontrollerkort | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Hårddisk | SSD 1 TB - PCI Express 4.0 - M.2 - Self-Encrypting Drive, HP Z Turbo Drive, NVM Express (NVMe), trippelnivåcell (TLC) |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Grafikstyrenhet | Ingen grafik |
| Nätverksfunktioner | 1GbE |
| Tangentbord | Hela norden |
| Medföljande OS | Windows 11 Pro |
| Medföljande programvara | HP Remote Graphics Software, HP Support Assistant, HP Performance Advisor, HP PC Hardware Diagnostics UEFI, HP Secure Erase, HP BIOSphere, HP BIOS Configuration Utility (avgiftsfri hämtning), HP Driver Packs, HP Image Assistant, HP System Software Manager (gratis nedladdning), HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Manageability Integration Kit, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP Smart Support, HP Platform Certificate, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Services Scan, HP Data Science Stack Manager, HP Sure Start, HP Anyware Pro |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 16.9 cm x 46.5 cm x 44.5 cm |
| Vikt | 13.2 kg |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold |