| Produktbeskrivning | HP Workstation Z2 G1i - AI PC, AI Workstation - tower 4U - 1 x Core Ultra 9 285K / upp till 5.7 GHz - RAM 32 GB - SSD 1 TB - NVMe - RTX PRO 4000 Blackwell - Gigabit Ethernet, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.4, IEEE 802.11be (Wi-Fi 7) - Win 11 Pro - skärm: ingen - svart - Smart Buy - med HP 3 års nästa arbetsdag på plats arbetsstation bundling |
| Typ | Arbetsstation - tower - AI PC, AI Workstation |
| Kombinerade tjänster | HP 3 års nästa arbetsdag på plats arbetsstation bundling |
| Höjd (U-format) | 4U |
| Lokalisering | Språk: tyska / region: Tyskland |
| Processor | 1 x Intel Core Ultra 9 (Serie 2) 285K / 3.7 GHz (upp till 5.7 GHz, (24-core) |
| Processor-socket | LGA1851-uttag |
| Huvudfunktioner för processor | Intel Turbo Boost Technology |
| Neural processor enhet (NPU) | Intel AI Boost - upp till 13 TOPS |
| Cacheminne | 36 MB L3-cache |
| Cache/processor | 36 MB |
| RAM | 32 GB (installerad) / 256 GB (max) - DDR5 SDRAM |
| Kontrollerkort | SATA/NVMe (SATA 6Gb/s / PCIe 4.0 x4 (NVMe)) |
| Hårddisk | SSD 1 TB - PCI Express 5.0 - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Konfigurering av flera GPU | 1 enkelt GPU-kort/integrerad GPU |
| Grafikstyrenhet | NVIDIA RTX PRO 4000 Blackwell / Intel Graphics - upp till 8 TOPS |
| Videominne | 16 GB GDDR7 SDRAM |
| Nätverksfunktioner | 1GbE, 802.11a, 802.11b/g/n, Wi-Fi 5, Wi-Fi 6, Bluetooth, Wi-Fi 7 |
| Strömtillförsel | (50/60 Hz) |
| Medföljande OS | Windows 11 Pro |
| Medföljande programvara | HP Support Assistant, HP Secure Erase, HP BIOS Configuration Utility (avgiftsfri hämtning), HP Client Catalog (avgiftsfri hämtning), HP Driver Packs, HP Image Assistant (gratis nedladdning), HP Documentation, HP Notifications, HP System Software Manager (gratis nedladdning), HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Manageability Integration Kit, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, WPS Office, HP Client Security Manager Gen6, HP-kundhantering, bibliotek (gratis nedladdning), HP BIOSphere Gen6, myHP, Beröringspunktsanpassare för kommersiell, HP Desktop Support Utilities, HP Tamper Lock, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Anyware, HP Sure Start, HP UEFI BIOS Certification level 2.7B |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 17.5 cm x 42.6 cm x 38.8 cm |
| Vikt | 8.6 kg |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR-godkänd EPEAT Gold |