| Produktbeskrivning | HP Workstation Z2 G1i - AI PC, AI Workstation - tower 1 x Core Ultra 9 285K / upp till 5.7 GHz - RAM 64 GB - SSD 1 TB - NVMe - RTX PRO 2000 Blackwell - Gigabit Ethernet - Win 11 Pro - skärm: ingen - tangentbord: hela norden - svart - Smart Buy - med HP 3 års Fjärrsupport med Predictive Detection Alerts för stationära datorer |
| Typ | Arbetsstation - tower - AI PC, AI Workstation |
| Kombinerade tjänster | HP 3 års Fjärrsupport med Predictive Detection Alerts för stationära datorer |
| Lokalisering | Språk: danska, norska, finska, svenska / region: Danmark, Finland, Norge, Sverige |
| Processor | 1 x Intel Core Ultra 9 (Serie 2) 285K (upp till 5.7 GHz, (24-core) |
| Huvudfunktioner för processor | Intel Turbo Boost Technology, 24 trådar |
| Neural processor enhet (NPU) | Intel AI Boost - upp till 13 TOPS |
| Cacheminne | 36 MB L3-cache |
| Cache/processor | 36 MB |
| RAM | 64 GB DDR5 SDRAM - icke ECC |
| Hårddisk | SSD 1 TB - PCI Express 5.0 - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Konfigurering av flera GPU | 1 enkelt GPU-kort/integrerad GPU |
| Grafikstyrenhet | NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell / Intel Graphics - upp till 8 TOPS |
| Videominne | 16 GB GDDR7 SDRAM |
| Nätverksfunktioner | 1GbE |
| Tangentbord | Hela norden |
| Medföljande OS | Windows 11 Pro |
| Medföljande programvara | HP Support Assistant, HP Secure Erase, HP BIOS Configuration Utility (avgiftsfri hämtning), HP Client Catalog (avgiftsfri hämtning), HP Driver Packs, HP Image Assistant (gratis nedladdning), HP Documentation, HP Notifications, HP System Software Manager (gratis nedladdning), HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Manageability Integration Kit, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, WPS Office, HP Client Security Manager Gen6, HP-kundhantering, bibliotek (gratis nedladdning), HP BIOSphere Gen6, myHP, Beröringspunktsanpassare för kommersiell, HP Desktop Support Utilities, HP PC Hardware Diagnostics Windows, HP Anyware, HP Sure Start, HP UEFI BIOS Certification level 2.7B |
| Färg | Svart |
| Dimensioner (BxDxH) | 17.5 cm x 42.6 cm x 38.8 cm |
| Vikt | 8.6 kg |
| Försäljningsprogram från tillverkaren | HP Smart Buy |
| Miljöstandarder | ENERGY STAR-godkänd |