| Produktbeskrivning | Ericsson Cradlepoint S400 - Trådlös router - WWAN 1GbE - Wi-Fi 5 - Dubbelband - 4G - TAA-kompatibel - med 5 års NetCloud IoT Essentials Plan - för P/N: 170716-001, 170717-000, 170864-000, 170873-000 |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 5 års NetCloud IoT Essentials Plan |
| Cellulärt protokoll | FDD LTE, TDD LTE |
| Generation | 4G |
| Mobilband | LTE B12, LTE B13, LTE B14, LTE B2, LTE B25, LTE B26, LTE B29, LTE B30, LTE B4, LTE B41, LTE B48, LTE B5, LTE B66, LTE B7, LTE B71 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 150 Mbps Maximal datahastighet (5 GHz): 433 Mbps Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 95 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 20 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 5 Samtidiga TCP-sessioner: 32000 Typiskt klientantal: 25 Lager 2-VLAN: upp till 64 |
| Funktioner | 2x2 MIMO-teknik, GPS/GLONASS/Galileo/BeiDou-stöd, plasthölje, 3GPP Release 11, säkerhetslås (kompatibel med Kensington-säkerhetslås), återställningsknapp |
| Standarder som följs | IEEE 802.11k, IEEE 802.11v, WiFi-CERTIFIERAD |
| Dimensioner (BxDxH) | 10 cm x 10.5 cm x 3.1 cm |
| Vikt | 221 g |
| Lokalisering | EMEA, Stillahavsasien |
| TAA-kompatibel | Ja |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |
| Designat för | P/N: 170716-001, 170717-000, 170864-000, 170873-000 |