| Produktbeskrivning | Cradlepoint S700 Series S700-C4E - Trådlös router - WWAN 1GbE Dubbelband - 3G, 4G - med 4 års NetCloud IoT Essentials + Advanced Plan - för P/N: 170716-001, 170801-000, 170864-000, 170873-000, 170904-000, TAA-170716-001 |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 4 års NetCloud IoT Essentials + Advanced Plan |
| Cellulärt protokoll | LTE, DC-HSPA+, UMTS, HSPA+, WCDMA |
| Generation | 3G, 4G |
| Mobilband | LTE B38, LTE B39, LTE B40, LTE B41, LTE B1, LTE B2, LTE B3, LTE B4, LTE B5, LTE B7, LTE B8, LTE B12, LTE B13, LTE B18, LTE B19, LTE B20, LTE B25, LTE B26, LTE B28, HSPA+ B1, HSPA+ B2, HSPA+ B4, HSPA+ B5, HSPA+ B6, HSPA+ B8, HSPA+ B19 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 574 Mbps Maximal datahastighet (5 GHz): 1,2 Gbps Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 480 Mbps IPS-genomströmning: 480 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 50 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 15 Samtidiga TCP-sessioner: 100000 Typiskt klientantal: 20 |
| Funktioner | 2x2 MIMO-teknik, SMS, säkerhetslås (kompatibel med Kensington-säkerhetslås), molnhanterad, aluminiumhus |
| Standarder som följs | WiFi-CERTIFIERAD |
| Dimensioner (BxDxH) | 12.3 cm x 11.8 cm x 3.4 cm |
| Vikt | 516 g |
| Lokalisering | Förenta Staterna, Kanada, Mexiko |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |
| Designat för | P/N: 170716-001, 170717-000, 170801-000, 170836-000, 170864-000, 170873-000, 170904-000, TAA-170716-001 |