| Produktbeskrivning | Cradlepoint R920 - Trådlös router - WWAN 1GbE Dubbelband - 3G, 4G - med 5 års NetCloud Ruggedized IoT Essentials + Advanced-plan |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 5 års NetCloud Ruggedized IoT Essentials + Advanced-plan |
| Cellulärt protokoll | UMTS, WCDMA, HSPA+, FDD LTE, TDD LTE |
| Generation | 3G, 4G |
| Mobilband | LTE B13, LTE B2, LTE B4, LTE B12, LTE B7, LTE B25, LTE B26, LTE B5, LTE B66, LTE B41, LTE B14, LTE B42, LTE B43, LTE B48, LTE B71, HSPA+ B2, HSPA+ B4, HSPA+ B5 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 574 Mbps Maximal datahastighet (5 GHz): 1,2 Gbps Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 940 Mbps IPS-genomströmning: 940 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 100 Mbps Bandbredd LTE underordnad länk: 300 Mbps Bandbredd LTE överordnad länk: 150 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 20 Samtidiga TCP-sessioner: 130000 Typiskt klientantal: 30 |
| Funktioner | Stöd för DFS, Access Point arbetsläge, Wireless Client Mode, SMS-fjärromkopplare, 2x2 MIMO-teknik, 3GPP Release 11, Ignition Sense, Docker Support, CPU med dubbla kärnor, stöd för GPS/GLONASS/Galileo/BeiDou/QZSS |
| Standarder som följs | WiFi-CERTIFIERAD, IEEE 802.11k, IEEE 802.11v |
| Dimensioner (BxDxH) | 13.36 cm x 12.15 cm x 4.1 cm |
| Vikt | 595 g |
| Lokalisering | Australien, Sydafrika, Nya Zeeland, Malaysia, Singapore, Storbritannien, EU |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |