| Produktbeskrivning | Cradlepoint R920 - Trådlös router - WWAN 1GbE - Wi-Fi 6 - Dubbelband - 3G, 4G - med 1 års NetCloud Mobile Essentials Plan |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 1 års NetCloud Mobile Essentials Plan |
| Cellulärt protokoll | WCDMA, UMTS, HSPA+, FDD LTE, TDD LTE |
| Generation | 3G, 4G |
| Mobilband | LTE B2, LTE B4, LTE B5, LTE B7, LTE B12, LTE B13, LTE B14, LTE B25, LTE B26, LTE B66, LTE B71, LTE B41, LTE B42, LTE B43, LTE B48, HSPA+ B2, HSPA+ B4, HSPA+ B5 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 574 Mbps Maximal datahastighet (5 GHz): 1,2 Gbps Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 940 Mbps IPS-genomströmning: 940 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 100 Mbps Bandbredd LTE underordnad länk: 300 Mbps Bandbredd LTE överordnad länk: 150 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 20 Samtidiga TCP-sessioner: 130000 Typiskt klientantal: 30 |
| Funktioner | Access Point arbetsläge, Wireless Client Mode, stöd för GPS/GLONASS/Galileo/BeiDou/QZSS, Docker Support, CPU med dubbla kärnor, 3GPP Release 11, 2x2 MIMO-teknik, SMS-fjärromkopplare, stöd för DFS, Ignition Sense |
| Standarder som följs | IEEE 802.11k, IEEE 802.11v, WiFi-CERTIFIERAD |
| Dimensioner (BxDxH) | 13.36 cm x 12.15 cm x 4.1 cm |
| Vikt | 595 g |
| Lokalisering | Nordamerika (USA och Kanada) |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |