| Produktbeskrivning | Cradlepoint R920 Series R920-C7B - Trådlös router - WWAN 1GbE - Wi-Fi 6 - Dubbelband - 3G, 4G - med 1 års NetCloud Mobile Essentials + Advanced-plan - för P/N: 170716-001, 170864-000, 170873-000, 170904-000, MA-RX20-MC, TAA-MA-RX20-MC |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 1 års NetCloud Mobile Essentials + Advanced-plan |
| Cellulärt protokoll | WCDMA, UMTS, HSPA+, FDD LTE, TDD LTE |
| Generation | 3G, 4G |
| Mobilband | LTE B1, LTE B3, LTE B7, LTE B8, LTE B20, LTE B28, LTE B32, LTE B38, LTE B40, LTE B41, LTE B42, LTE B43, HSPA+ B1, HSPA+ B5, HSPA+ B8 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Maximal datahastighet (2,4 GHz): 574 Mbps Maximal datahastighet (5 GHz): 1,2 Gbps Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 940 Mbps IPS-genomströmning: 940 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 100 Mbps Bandbredd LTE underordnad länk: 300 Mbps Bandbredd LTE överordnad länk: 150 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 20 Samtidiga TCP-sessioner: 130000 Typiskt klientantal: 30 |
| Funktioner | Access Point arbetsläge, Wireless Client Mode, stöd för GPS/GLONASS/Galileo/BeiDou/QZSS, Docker Support, CPU med dubbla kärnor, 3GPP Release 11, 2x2 MIMO-teknik, SMS-fjärromkopplare, stöd för DFS, Ignition Sense |
| Standarder som följs | IEEE 802.11k, IEEE 802.11v, WiFi-CERTIFIERAD |
| Dimensioner (BxDxH) | 13.36 cm x 12.15 cm x 4.1 cm |
| Vikt | 595 g |
| Lokalisering | Australien, EU, Malaysia, Nya Zeeland, Singapore, Sydafrika, Storbritannien |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |
| Designat för | P/N: 170635-000, 170716-001, 170718-000, 170864-000, 170873-000, 170904-000, MA-RX20-MC, TAA-MA-RX20-MC |