| Produktbeskrivning | Cradlepoint E300 Series Enterprise Router E300-5GB - Trådlös router - WWAN 10GbE - Wi-Fi 6 - Dubbelband - 3G, 4G, 5G - väggmonterbar - med 3 års NetCloud Enterprise Branch Essentials- och Advanced-planer |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem |
| Modell | Skrivbordsmodell, väggmonterbar |
| Servicepaket | 3 års NetCloud Enterprise Branch Essentials- och Advanced-planer |
| Cellulärt protokoll | UMTS, WCDMA, HSPA+, LTE Advanced Pro, 5G NR |
| Generation | 3G, 4G, 5G |
| Mobilband | LTE B13, LTE B2, LTE B4, LTE B12, LTE B7, LTE B20, LTE B1, LTE B25, LTE B26, LTE B5, LTE B39, LTE B28, LTE B29, LTE B8, LTE B66, LTE B30, LTE B40, LTE B41, LTE B38, LTE B18, LTE B19, LTE B46, LTE B21, LTE B14, LTE B32, LTE B42, LTE B43, LTE B48, LTE B71, 5G n78, 5G n1, 5G n2, 5G n3, 5G n5, 5G n7, 5G n8, 5G n12, 5G n20, 5G n25, 5G n28, 5G n40, 5G n41, 5G n66, 5G n71, 5G n79, LTE B34, 5G n38, 5G n48 |
| Datalänkprotokoll | Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, 10 Gigabit Ethernet, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, 802.11ax |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 940 Mbps IPS-genomströmning: 940 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 400 Mbps Maximal genomströmning (2,4 GHz): 574 Mbps Maximal genomströmning (5 GHz): 1200 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 20 Samtidiga TCP-sessioner: 130000 Typiskt klientantal: 50 |
| Funktioner | Stöd för DFS, dubbelband, 2x2 MU-MIMO-teknologi, säkerhetslås (kompatibel med Kensington-säkerhetslås), SMS, passiv GNSS |
| Standarder som följs | IEEE 802.11k, IEEE 802.11v |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V |
| Dimensioner (BxDxH) | 27 cm x 13.5 cm x 4.4 cm |
| Vikt | 860 g |
| Lokalisering | Australien, Sydafrika, Nya Zeeland, Malaysia, Singapore, Storbritannien, EU |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |