| Produktbeskrivning | Cradlepoint E102 Series Enterprise Router E102-C7D - Trådlös router - WWAN 4-ports-switch - 1GbE - Wi-Fi 5 - Dubbelband - 3G, 4G - med 5 års NetCloud Small Branch Essentials |
| Typ av enhet | Trådlös router - trådlöst mobilmodem - 4-ports-switch (inbyggd) |
| Modell | Skrivbordsmodell |
| Servicepaket | 5 års NetCloud Small Branch Essentials |
| Cellulärt protokoll | UMTS, WCDMA, HSPA+, LTE |
| Generation | 3G, 4G |
| Mobilband | LTE B1, LTE B20, LTE B28, LTE B3, LTE B32, LTE B38, LTE B40, LTE B41, LTE B42, LTE B43, LTE B7, LTE B8, WCDMA B1, WCDMA B5, WCDMA B8 |
| Antal WAN-portar | 1 |
| Datalänkprotokoll | Gigabit Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Frekvensband | 2,4 GHz/5GHz |
| Prestanda | Tillståndskänslig genomströmning i brandvägg: 850 Mbps IPS-genomströmning: 250 Mbps VPN-kapacitet (IPSec): 40 Mbps Maximal genomströmning (2,4 GHz): 300 Mbps Maximal genomströmning (5 GHz): 867 Mbps |
| Kapacitet | Nätverkslicenser för VPN-tunnlar: 20 Samtidiga TCP-sessioner: 32000 Typiskt klientantal: 5 |
| Funktioner | 2x2 MU-MIMO-teknologi, SMS-fjärromkopplare, återställningsknapp, säkerhetslås (kompatibel med Kensington-säkerhetslås), SecureBoot, stöd för DFS, Zero-Touch Deployment, IPS |
| Strömtillförsel | AC 100-240 V 1 A |
| Dimensioner (BxDxH) | 27 cm x 13.5 cm x 3.24 cm |
| Vikt | 620 g |
| Lokalisering | Australien, EU, Nya Zeeland, Filippinerna, Storbritannien |
| Tillverkarens garanti | Begränsad livstidsgaranti |