| Produktbeskrivning | Creative Sound Blaster G8 - Ljudkort - 32-bitars - 384 kHz - högupplöst ljud - USB-C |
| Typ av enhet | Ljudkort |
| Modell | Extern |
| Typ av gränssnitt | USB-C |
| Dimensioner (BxDxH) | 12.57 cm x 9.07 cm x 5.24 cm |
| Vikt | 450 g |
| Ljudutgångsläge | Högupplöst ljud |
| DAC-upplösning | 32-bitars |
| Samplingsfrekvens | 384 kHz (max) |
| Maskinvarostyrenheter och indikatorer | Volym, förstärkningskontroll, lägeskontroll |
| Systemkrav | Windows 11, Windows 10, Apple MacOS, PlayStation 5 systemprogram, PlayStation 4-systemprogram, Nintendo Switch, Xbox Series X|S systemprogram |
| Tillverkarens garanti | 1 års garanti |