| Produktbeskrivning | Intel Arc Pro B50 - Grafikkort - Arc Pro B50 - 16 GB GDDR6 - PCIe 5.0 x8 - 4 x DisplayPort - multi-pack |
| Typ av enhet | Grafikkort |
| Busstyp | PCI Express 5.0 x8 |
| Grafikmotor | Intel Arc Pro B50 - upp till 170 TOPS |
| Minne | 16 GB GDDR6 |
| Minnehastighet | 14 Gbps |
| Kärnklocka | 1700 MHz |
| Minnesgränssnitt | 128-bit |
| Max upplösning | 7680 x 4320 |
| Maximal upplösning | DisplayPort: 7680 x 4320 vid 60 Hz |
| Max antal bildskärmar som stöds | 4 |
| Gränssnittsdetaljer | 4 x DisplayPort (2.1 UHBR 13.5) |
| API-stöd | OpenCL 3.0, OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate, oneAPI, OpenVINO, Vulkan 1.4 |
| Förpackningstyp | Multi-pack |
| Tillverkarens garanti | 3 års garanti |