| Produktbeskrivning | Canon EOS 6D Mark II - Digitalkamera - SLR - 26.2 MP - Fullständig ram - 1 080 p / 60 fps - endast stomme - Wi-Fi, NFC, Bluetooth |
| Typ av produkt | Digitalkamera - 1 080 p - SLR med Live View-läge, filminspelning |
| Lins inkluderad | Endast stomme |
| Minneskortuttag | SD card |
| Bildprocessor | DIGIC 7 |
| Sensorer | Digital nivåmätare |
| Trådlöst gränssnitt | Wi-Fi, NFC, Bluetooth |
| Sensorupplösning | 26.2 Megapixel |
| Max. videoupplösning | 1920 x 1080 |
| Bildstabiliserare | Elektronisk (5 axlar) |
| Sökare | Optisk - femsidigt prisma på fixerad ögonhöjd |
| Display | LCD-display - 3" |
| Batterier som stöds | Canon LP-E6N litiumjonbatteri (inkluderad) |
| Gränssnitt | HDMI, USB 2.0 |
| Dimensioner (BxDxH) | 14.4 cm x 7.48 cm x 11.05 cm |
| Vikt | 685 g |