| Produktbeskrivning | Supermicro Storage SuperServer 542B-E1CR60-01-G2 - Server - kan monteras i rack 4U - 1-vägs - 1 x Xeon 6730P / upp till 3.8 GHz - RAM 512 GB - SATA/SAS - hot-swap 2.5", 3.5" vik/vikar - SSD 2 x 960 GB - NVMe, HDD 60 x 24 TB - 25 Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet - inget OS - skärm: ingen |
| Typ | Server - kan monteras i rack |
| Höjd (U-format) | 4U |
| Skalbarhet för server | 1-vägs |
| Processor | 1 x Intel Xeon 6730P / 2.5 GHz (upp till 3.8 GHz, (32-core) |
| Processor-socket | LGA4710 Socket |
| Cacheminne | 288 MB |
| Cache/processor | 288 MB |
| RAM | 512 GB (installerad) / 2 TB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Kontrollerkort | SATA (SATA 6Gb/s) (Broadcom SAS3916) |
| Fack i lagringsserver | Hot-swap 2.5", 3.5" |
| Hårddisk | 2 x SSD 960 GB - PCI Express - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Hårddisk (sekundär) | 60 x HDD 24 TB - SATA 6Gb/s |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Nätverksfunktioner | 25GbE, 10GbE, 2.5GbE, 5GbE, 1GbE |
| Strömtillförsel | (50 - 60 Hz) |
| Redundant ström | Ja |
| Medföljande OS | Inget operativsystem |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.7 cm x 81.3 cm x 17.7 cm |
| Vikt | 48.53 kg |