| Produktbeskrivning | Supermicro Storage SuperServer 542B-DE1CR90-01-G2 - 2 noder - kluster - kan monteras i rack 4U - 1-vägs - 1 x Xeon 6736P / upp till 4.1 GHz - RAM 512 GB 2.5", 3.5" vik/vikar - SSD 2 x 960 GB - NVMe, HDD 90 x 24 TB - 200 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, 2.5 Gigabit Ethernet, 5 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 50 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet - inget OS - skärm: ingen |
| Typ | Kluster (2 noder) - kan monteras i rack |
| Höjd (U-format) | 4U |
| Skalbarhet för server | 1-vägs |
| Processor | 1 x Intel Xeon 6736P / 2 GHz (upp till 4.1 GHz, (36-kärnig) |
| Processor-socket | LGA4710 Socket |
| Cacheminne | 144 MB |
| Cache/processor | 144 MB |
| RAM | 512 GB (installerad) / 2 TB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Kontrollerkort | SATA (SATA 6Gb/s) (Broadcom SAS3816) |
| Fack i lagringsserver | 2.5", 3.5" |
| Hårddisk | 2 x SSD 960 GB - PCI Express - M.2 - NVM Express (NVMe) |
| Hårddisk (sekundär) | 90 x HDD 24 TB - SATA 6Gb/s |
| Optisk lagring | Ingen optisk drivenhet |
| Nätverksfunktioner | 200GbE, 1GbE, 10GbE, 2.5GbE, 5GbE, 100GbE, 50GbE, 25GbE |
| Klusterkonfiguration | 2 - computing-nod |
| Strömtillförsel | (50 - 60 Hz) |
| Medföljande OS | Inget operativsystem |
| Dimensioner (BxDxH) | 44.7 cm x 109.9 cm x 17.7 cm |
| Vikt | 58.97 kg |